Moonlighting

En doğal bitki aydınlatma şeklidir. Genelde yüksek ölçekli yaygın dallara sahip ağaçlarda aşağı doğru sarkıtılarak konumlandırılan zarif gölge desenleri ve bahçe zemininde kullanılan alt ışıklardan daha düşük düzeyde ışık yayarak ağaç çevresinde ay ışığı aydınlatması oluşturulur.

Moonlight efektini daha iyi alabilmek için ayrıca ağaçların alt taraflarına efekt dengeleyici uygun bir FX armatürü yerleştirilmesi gerekir.

Moonlight efektini ortaya çıkaran uygun Platnus acerifolia, Salix babylonia veya Schinus molle gibi yarı şeffaf yeşilliklere sahip olanlar, Quercus, Pinus ve diğer yoğun yapraklı ağaçlarda daha iyi sonuçlar alınır.

Accenting

Bu aydınlatma çeşidi ile bahçenizde bulunan özel heykel benzeri objeleriniz, kaya bahçeleriniz ve şekilli budanmış bitkilerinizin ön plana çıkmasını sağlar.

Tipik olarak, dramatik olmasına rağmen öngörülebilir bir vurgulama efekti belirlenmiştir. Aydınlatma, siluet veya gölgelendirme özellikleriyle vurgulama efektleri güçlü ambiyanslar yaratır. Uzak bir ışık kaynağını çok dar bir ışık açısıyla birleştirerek vurgulamayı daha belirgin hale gelmesini sağlarken ışık kaynağının gizlenebilir olması da ayrıca bir avantajdır.