Highlighting

En yaygın olarak kullanılan aydınlatma tekniğidir. Bir bitki veya objeyi yerden 2 veya daha fazla spot armatürü kullanarak ışığı yansıttığımız yüzeyi dokusunu vurgulamak için armatürlerin açısını değiştirerek uyguladığımız aydınlatma tekniğidir.

Kayalar, heykeller ve bahçe yapılarında vurgulanabilir. Projenize derinlik ve sofistike etki kazandırır.

Silhouetting

Spotlar, bitki materyalinin veya bahçe elemanının arkasına yerleştirildiğinde ve bir zemin oluşturmak üzere bitişik bir duvara hedeflendiğinde, Objeye baktığımız zaman yalnızca nesnenin ana hatlarının hissedilmesini sağlar.

Bu teknik, Pinus thunbergiana, Yucca çeşitleri veya Chamaerops humilis gibi ilginç yapıya sahip çok yoğun bitki materyalini sergilenmesinde yararlıdır.

Scalloping

Bu efekt, fikstürün hedefin arkasındaki bir duvarın tabanına yerleştirilmesiyle Nesnenin siluetine benzer görsel edeetmemizi sağlar, çok keskin bir eliptik ışık deseni zemini oluşturur.

Bu efekti kullanmak, uzun düz düz duvarları öne çıkarıken objeyi öne çıkarmanın zarif bir yoldur; özellikle de ön planda konumlandırılmış Pyrus kawakamii veya Cüce Narenciye gibi simetrik şekilli bitki materyalleri varsa değişik ambiyanslar sağlar.

Gölgeleme

Highlighting işlemine benzer, ancak bitkisel materyalin önündeki nokta ışığı ile uzunlamasına bitişik bir duvar bulunur ve böylece dramatik bitki gölgeler geri planda gölge olarak oluşturulur.

Bu ışıklandırma yöntemi, küçük bir bitki ve geniş bir sade duvarı rüzgarla hareket eden yüksek bir drama gücüne sahip efektlere dönüştür y manzaraya sahip olmayan düz yüzeylere hareket katmak için mükemmel bir seçimdir. Gölgelenme için seçilen, Phoenix roebelenii, Nandina domestica ya da Acer palmatum Tupidanthus calyptratus gibi ince narin yapraklı bitkiler, güzel desenler üretebilir.

Grazing

Bir projede kullanılan nesnenin veya bitkinin önüne 15-20 cm lik yükseltme aparatıyla konumlandırıldığında engebeli yüzeyli nesneleri kabartmalı sıva veya doğal taş duvarlar için yüksek kontrastlı" siyah ve beyaz "bir efekt yaratır. Bu tarz yüzeyli objeler için ideal aydınlatma çözümüdür.

Melaleuca quinquenervia veya Washingtonia palms gibi bitkilerin eşsiz kabuk dokusunu vurgulamak için de kullanılabilir. FX tasrımcıları tarafından üretilmiş ürünler kullanılarak oluşan bu gölgeler ve ışıklar harika görsel gerilime en iyi örnektir.

Wallwashing

Bu teknik Grazing işlemine benzer,fakat bu uygulamada duvar tabanından 30 cm ileri monte edilmiş armatürler ile ışık parlaması olmadan tüm duvar aydınlatması sağlanır. Bu efekt, yürüyüş veya garaj yollarına bitişik bir duvarda kullanılıyorsa, geleneksel yol aydınlatması ihtiyacını ortadan kaldırabilir.